Gallery

F.A.Q

Our expers waits for your questions

S 1. SIRALI SİSTEM NE DEMEK?
C 1. Benzinli ve enjektörlü olan yeni nesil otomobiller sıralı sistemdir. Yani otolar benzinli hallerinde de sıralıdır.  Enjektörler  sırayla yanma odasına yakıt püskürtür. Bu yakıt yollama işlemi çok hızlı ve hava miktarına göre değişkenlik gösterdiğinden  bir ECU ( Elektrik Kontrol Ünitesi ) sayesinde yapılır. Sıralı LPG sisteminde de aynı bu şekilde  enjektörler  bir ECU sayesinde araca sırayla püskürterek yakıt gönderir. Yani benzin sistemini birebir taklit eder. Fakat her sıralı sistem aynı değildir. Yazılımları ve malzeme kaliteleri farklıdır. Dolayısı ile faydaları da farklıdır.

S 2. LPG PATLARMI ? LPG PATLAMAZ İSE PATLADI,YANDI DENİLHABERLER NEDİR?
C 2. Lpg patlamaz. Avrupa da  da yapılan bir testde araç bir apartmanın üçüncü katından aşağı atılmıştır. Çarpışmadan daha şiddetli bir etki olmasına rağmlpg li araçta herhangi bir patlama yanma olmamıştır. Lpg tankları benzinli otolarının yakıt depolarına göre daha dayanıklıdır. Yani arkadan çarpmalarda lpg deposu patlamaz. Aksine hasarın büyümesini engeller. Peki lpg li otolarda yangın çıktı bu otolar patladı haberi nedir? Her otomobilde benzinddolayı veya lpg ddolayı yangın çıkabilir. Fakat bir otomobilin patlaması genelde benzindolur. Doğru yapılmış bir lpg montajında deponun patlama riski kesinlikle yoktur. Lpg tankı 120 derece ısıyı gördüğünde tüm yakıtını aracın dışına tahliye eder ve patlama olmaz. Yakıt borularının lpg sızdırması halinde depodaki emniyet valfi devreye girerek yakıt gönderilmesini durdurur. Halk arasında patlama denşey şudur. Enjektörlü otolara klasik sistem (karbüratörlü) montajı yapılan durumlarda oluşan basıncın manifold da çıkarttığı seslerdir. . Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Yani sıralı sistem yerine az bir bedel ödeyerek yakıtın enjektörler aracılığıyla değil bir hortumla yanma odasına gönderilmesidir. Bu tarz montajlarda manifold patlaması olur. Veya back fire denilgeri ateşlemeyle hava filitresi patlar. Günümüzde bu tarz montajlar artık yapılmamaktadır. Bir çok haber lpg li otonun patladığını söylemiştir. Fakat sonradan düzeltmeler yapılmıştır. Zatyanan veya patlayan bir otonun hemneddolayı yandığı belirlenemez. Araştırmaların yapılması gerekir. bu konu ile ilgili testlerin olduğu videolara ana sayfamızda ulaşabilirsiniz.

S 3. LPG KOKU YAPARMI ?
C 3. Lpg kesinlikle koku yapmaz. LPG saydam ve kokusuzdur. Her hangi bir sızdırmazlı halinde koku yapsın diye ekstra kimyasallar LPG yakıtına karıştırılır. Trafikte duyduğunuz koku ise karbüratörlü otolardan veya yanma oranı düzgün olmayan LPG li araçlardan aldığınız kokulardır. Aynı şekilde benzinli veya dizel araçlarda kötü yanmalar oluşursa bunu da algılayabilirsiniz.

S 4. LPG ÇEKİŞİ DÜŞÜRÜR MÜ? 
C 4. Doğru yapılan bir lpg montajı çekişi asla düşürmez. Aksine aracınızın çekişi artabilir. Enjektörlerin manifolda ne kadar uzak olduğu ve programlama kalitesi çok önemlidir. Regülatörün gaz basıncını istenilseviyede ayarlayabimesi ile enjektör ve yazılım kalitesi  iyi bir montajla  birleşirse ortaya mükemmel bir sonuç çıkar ve araçta çekiş düşüklüğü yaşanmaz.  

S 5. MOTORUN ÖMRÜNÜ AZALTIR MI?
C 5. Lpg motorun ömrünü azaltmaz. Doğru yapılan ve iyi programlanan bir montaj araca zarar vermez. Lpg benzine göre daha kuru bir yakıttır. Fakat bütün ilk çalışmalar benzinle olduğu için araç zarar görmez. Ayrıca kaliteli bir yakıt alınırsa yine aracın zarar görmesi engellenmiş olur. Otogaz satıcıları yazın ve kışın yakıtlarına koydukları katkılarla yakıtın kalitesini yükseltmektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz. 500 bin km de yapılacak bir motor revüzyonu 450 bin km ye çekilebilir. Yaklaşık %10 yıpranma olabilir. Fakat %50 yakıt tasarrufu sağlayan bir sistemde neredeyse 100 milyar bir tasarruf elde edip 2-3 milyar motor masrafını 50 bin km daha erkyapmak kullanıcıyı rahatsız etmemeli diye düşünüyorum. Ayrıca son zamanlarda geliştirilve subaplar ile yanma odasını yağlama özelliğine sahip olan elektronik yağlama sistemleri LPG yakıtı ile karışarak benzinde bulunan katkı maddelerinin görevini üstlenmektedir. doğru bir subap yağlama sistemi iyi bir LPG sistemi ile birleştiğinde motor ve subaplar zarar görmez. bu konuda geliştirdiğimiz EVC ( electronic valve care ) sistemi mükemmel bir üründür. Tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. www.evc.com.tr adresindve quantgas web sayfasından EVC sistemini inceleyebilirsiniz.

S 6. LPG BU KADAR GÜVENLİ VE FAYDALIYSA NEDSIFIR ARAÇLARDA KULLANILMIYOR?
C 6. Lpg Avrupa'da ve dünyada yaklaşık 40 yıldır kullanılmaktadır. Ülkemizde 4 milyon civarında motorlu taşıt LPG yakıtı kullanmaktadır.

S 7. AVRUPADA VE DÜNYADA KULLANILIYOR MU? 
C 7. Evet sıkça kullanılıyor. Hatta avrupada teşvik ediliyor. Belçika 'da lpg li otolar 3 yıl vergidmuaf İtalya da araçlar sırayla trafiğe çıkarklpg li araçlar bu durumdan muaf tutulmuştur. Japonya da 1980 yılından bu tarafa taksiler lpg siz trafiğe çıkmaları yasaklanmıştır.

S 8. ARACIN ORJİNAL YAPISINI BOZAR MI? 
C 8. Doğru bir montaj aracın orjinal yapısını bozmaz.

S 9. YAKIT TASARRUFU NE KADAR OLUR?
C 9. Yakıt tasarrufu %50 civarındadır. Tasarrufu şu şekilde özetlemek daha doğru bir yaklaşımdır. 100 km. de 8 litre benzin tüketbir otomobil aynı mesafede 9-9.5 litre LPG tüketirse son derece doğru bir montaj yapılmış sayılabilir. Yani motorlar LPG de benzine göre %10-20 civarında litre bazında daha fazla yakıt tüketebilir. Ancak bu yeterli bir sonuç değildir. Bunun yanı sıra şu özelliklerinde bir arada olması gerekir.
- Sabah çalışma zorluğu olmayacak,
- Araç yolda benzine atmayacak ve sürüş esnasında stop etmeyecek,
- Benzin performansından belirli bir güç kaybı oluşmayacak,
- Uzun vadede sık sık arıza çıkarmayacak,
- Yedek parçası garantili ve ucuz olacak,
- Motor garantisi olacak.
Yapılan montaj tasarruf sağlarkaynı zamanda bunlarıda bir arada sağlarsa keyifli olabilir..

S 10. LPG Lİ OTOMU YOKSA DİZEL OTOMU DAHA İYİDİR? 
C 10. Dünyada avrupada ve Türkiye de lpg nin dizel araçlara iyi alternatif olduğu kabul edilmiştir. Türkiye de bir çok oto dergi yazarı bunu onaylamıştır. unutmayalım ki dizel araçlarda pompa, turbo, partükül filitresi , dizel enjektörleri gibi son derece pahalı ve erkbozulan parçalar bulunmaktadır. Ayrıca aracın satın alma bedelleri ve çevreye verdiği zararlar düşünüldüğünde LPG dizel motorlara göre daha doğru bir tercihtir. 

S 11. LPG YAKIT DEPOSUNU NEREYE KOYMALIYIZ? BAGAJ HACMİ DARALMAZ MI?
C 11. Silindir veya simit tanklar ihtiyaca göre bagaja uygulanmaktadır. Özellikle simit tanklar stepnenin yerine kullanıldığında bagajda herhangi bir daralma söz konusu değildir. Stepne isteğe bağlı olarak ister taşınır ister taşınmaz. Lastik havasının inmesi durumunda araçta tamir ve hava basıncı uygulayan küçük köpük spreyler taşınır. Bu köpükler lastiği hem şişirir, hem de tamir eder.

S 12. HER TÜR MOTORA LPG TAKILIR MI?
C 12. Yeni nesil enjektörlü tüm araçlara sıralı lpg sistemi uygulanır.

S 13. TÜM SIRALI SİSTEMLER AYNI ÖZELLİKTE MİDİR?
C 13. Tüm sıralı sistemler aynı özellikte değildir. Kendi içlerinde farklılık arzederler. Ana parça olan ve sisteme adını verparça regülatördür. Gazı buharlaştıran regülatörün üzerinde bir diyafram mevcuttur. Bu diyafram hem gazı buharlaştırırkhem de buharlaşmayı sağlayan sıcak suyun gaza karışmasını engeller. Ayrıca suyun gaza karışmasınıda engellemek gibi bir görevi vardır. Yani mekanik regülatör dediğimiz ve tüm LPG markalarının kullandığı bu regülatörde çalışan önemli parça diyaframdır. Diyafram gazın suya, suyun gaza karışmasını önlemeye çalışırkbir taraftan da LPG nin basıncını ayarlamak zorundadır. Bu ısrada yaklaşık 100 derec suya maruz kalan diyafram yüzeyi gaz ısısı ve basıncı ile birlikte yıpranır. Zamanla görevini yapamayabilir. Basınç düşer. Gaz ve su karışımları kötü sonuçlar doğurur. İşte bu nedenle QUANT sisteminin kullandığı ELEKTRONİK REGÜLATÖR çok önemlidir.

QUANT ELEKTRONİK REGÜLATÖR SAYESİNDE ;

1- Gazın suya , suyun gaz a karışma ihtimali tamamortadan kaldırılmıştır. SİSTEM GÜVENLİĞİ ARTIRILMIŞTIR.

2- Diyafram bakım maliyetleri yok edilmiştir.Diyafram zatyoktur. ZAMAN -TASARRUF

3- Diyafram yerine regülatör enjektörünün basıncı ayarlaması ile basınç düşmeleri ortadan kaldırılmıştır. PERFORMANS

4- Oluşan düzenli basınçla ortaya çıkan performans sayesinde gaz pedalına yüklenme oranları azaltılmıştır. Böylece orataya aynı yakıtla daha fazla yol imkanı çıkmıştır. TASARRUF

Yukarıda yazılı 4 adet ELEKTRONİK REGÜLATÖR avantajı yazılım kalitesi , iyi bir  enjektör ve dikkatli bir montajla birleştiğinde ortaya mükemmel bir LPG sistemi çıkar.

S 14. RUHSATA İŞLETME İŞLEMLERİ ZOR MUDUR? 
C 14. Montaj yaptırdığınız atölyedfatura ve proje aldıktan sonra 1 ay içinde ruhsata işletmeniz zorunludur. Eğer 1 ay süreyi geçirirseniz 50 -60 YTL gibi  bir ceza ile ruhsata işletmeniz mümkündür.

Ruhsata işletme sırası şöyledir;
1. Makina mühendisleri odasından sızdırmazlık raporu alınır. 
2. Araç muayenesi yapılır. (TÜV)
3. Emniyettruhsatın bir yaprağı değişir ve lpg ibaresi eklenir.

Yapılan son düzenleme ile ilk montaj sonrası sızdırmazlığa gidilmesi haricinde takip edTÜV muayenelirinize giderktekrar sızdırmazlığa gitmenize gerek kalmamıştır. Yani sadece ilk montaj sonrası TÜV muayenesine gitmedönce zorunlu olarak  sızdırmazlık alınır. Bir daha alınmaz. Takip edmuayenelerde doğrudan  TÜV e gidilir.